WYDARZENIA 20202022-01-10T13:12:53+00:00

Relacje z wydarzeń 2020

 20 września w Hyżnem  już po raz ósmy wystartował Rajd Rowerowy Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego, który został zorganizowany przez Wójta Gminy Hyżne i Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski. 

Impreza dedykowana miłośnikom dwóch kółek tego roku przyciągnęła na start rekordową liczbę 121 zawodników, a wśród nich zarówno mieszkańców gminy Hyżne, jak i innych podkarpackich miejscowości. Na imprezie nie zabrakło również zagorzałych kibiców, którzy dopingowali swoich bliskich do osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Zawodnicy startowali w 6 kategoriach. Trasa rajdu prowadziła przez piękne i malownicze tereny gminy Hyżne i została podzielona na 2 odcinki: 8 km dystans dla dzieci do lat 9  i  rodziców z dziećmi oraz 16 km dla pozostałych zawodników.

Na mecie na wszystkich uczestników rajdu czekały pamiątkowe medale oraz ciepły poczęstunek. Po regeneracyjnym posiłku i sprawdzeniu wyników przez Komisję Sędziowską pod przewodnictwem p. Jolanty Budyki, nastąpiło oficjalne rozdanie pucharów medali oraz nagród dla zwycięzców VIII Rajdu Rowerowego, które wręczyli Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta, Dyrektor GOK Hyżne Anna Lorenz-Filip oraz Członek Komisji Sędziowskiej Zofia Osika.

ZWYCIĘZCY POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII:

Kategoria I: DZIECI DO LAT 9

I MIEJSCE: Mikołaj Szpala

II MIEJSCE: Mateusz Paściak

III MIEJSCE: Jakub Jamrozik

Kategoria II:

10 – 13 lat – DZIEWCZĘTA

I MIEJSCE: Gabriela Szura

II MIEJSCE: Emilia Rabiejewska

III MIEJSCE: Julia Rabiejewska

10 – 13 lat – CHŁOPCY

I MIEJSCE: Szymon Bukała

II MIEJSCE: Sebastian Czarnota

III MIEJSCE: Patryk Garlak

Kategoria III:

14 – 17 lat – DZIEWCZĘTA

I MIEJSCE: Izabela Szpala

II MIEJSCE: Anna Rabiejewska

III MIEJSCE: brak

 14 – 17 lat – CHŁOPCY

I MIEJSCE: Marcin Bator

II MIEJSCE: Michał Polanowski

III MIEJSCE: Kamil Janik

Kategoria IV: POWYŻEJ 18 ROKU – KOBIETY

I MIEJSCE: Jolanta Maksoń

II MIEJSCE: Bogumiła Żołnierczyk

III MIEJSCE: Jadwiga Bembenek

 POWYŻEJ 18 ROKU –  MĘŻCZYŹNI

I MIEJSCE: Mirosław Ślemp

II MIEJSCE: Łukasz Osiniak

III MIEJSCE: Mirosław Żołnierczyk

KATEGORIA V: RODZICE Z DZIEĆMI

I MIEJSCE: Szymon i Łukasz Dziura

II MIEJSCE: Bartosz i Bogdan Stachura

III MIEJSCE: Błażej i Tadeusz Leniard

KATEGORIA VI: „ZAWODOWCY” (osoby zrzeszone w klubach cyklistów).

I MIEJSCE: Arkadiusz Dziura

II MIEJSCE: Piotr Rogala

III MIEJSCE: Kamil Wała

Nagrody zostały przyznane również dla najmłodszej uczestniczki rajdu, którą była Sara Piekarska (lat 3) oraz najstarszego uczestnika p. Jana Janika (lat 66).

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM!

Dużą atrakcją, na którą wszyscy czekali było losowanie nagrody specjalnej tj. roweru ufundowanego przez Mieszkańca Gminy Hyżne. Oprócz roweru rozlosowano również wiele innych „rowerowych” niespodzianek!

Tegoroczny rajd rowerowy współfinansowany był ze środków Powiatu Rzeszowskiego, za co składamy podziękowania na ręce p. Józefa Jodłowskiego – Starosty Rzeszowskiego oraz p. Antoniego Ossolińskiego, który reprezentował Powiat Rzeszowski podczas Rajdu.

Serdecznie dziękujemy również Policji z Komendy Miejskiej w Rzeszowie oraz jednostkom OSP z terenu gminy Hyżne na ręce p. Jana Krowiaka – Komendanta Gminnego oraz p. Marka Szczoczarza – Prezesa OSP Hyżne, a także Strażakom z zaprzyjaźnionej OSP z Dubiecka za okazaną pomoc w organizacji rajdu i udział w zabezpieczaniu trasy. Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia: Jolancie Budyce, Zofii Osika, Monice Dziopak, Łukaszowi Wróblowi, Pawłowi Szpali, pracownikom ZUKiRu oraz Firmie Holiday Organizacja Imprez za obsługę gastronomiczną.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni sponsorom, którzy rzeczowo i finansowo wsparli organizację rajdu:

  • Mieszkańcowi Gminy Hyżne – fundatorowi nagrody specjalnej tj. roweru;
  • Firmie budowlanej Adamek;
  • Delikatesom Centrum z Hyżnego;
  • Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych TUW;
  • Bankowi Spółdzielczemu w Błażowej Oddział w Hyżnem;
  • Firmie Drewnotech z Dylągówki.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zawodnikom, a także kibicom za aktywne uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach tej cyklicznej imprezy, która już na dobre wpisała się w kalendarz gminnych wydarzeń i która propaguje pamięć o gen. Sikorskim – wybitnym polityku i wojskowym rodem z Hyżnego.

Relacja video z rajdu:

ODSŁONIĘCIE MURALU GEN. WŁ. SIKORSKIEGO W RAMACH GMINNYCH OBCHODÓW 77 ROCZNICY JEGO ŚMIERCI

W niedzielę 5 lipca 2020 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego wybitnego człowieka – polityka

i wojskowego, generała broni Wojska Polskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, premiera Rządu RP na uchodźstwie – rodaka Hyżnego gen. Władysława Sikorskiego.

Mural powstał w nieprzypadkowym miejscu, bo na budynku Szkoły Podstawowej w Hyżnem noszącej jego imię, która blisko 50 lat temu stała się pierwszym żywym pomnikiem generała. Pomysłodawcami i inicjatorami powstania muralu są: Wójt Gminy Hyżne i Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, przy współpracy SP w Hyżnem, a jego realizatorem i fundatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, za co składamy serdeczne podziękowania.

Autorem tego pięknego dzieła jest Arkadiusz Andrejkow uznany i słynny podkarpacki artysta malarz, tworzący murale w całej Polsce, zwycięzca tegorocznego plebiscytu radiowej Czwórki „Nieprzeciętni 2020”.

Uroczystość odsłonięcia muralu została wpisana w Gminne Obchody 77 rocznicy śmieci gen. Wł. Sikorskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Piotr Szopa i dr Marcin Bukała, wójt gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta, Przewodniczący Rady Gminy Hyżne Bogusław Kotarba wraz z radnymi, przedstawiciel starosty rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego – radny Antoni Ossoliński, dyrektor GOK – u w Hyżnem Anna Lorenz-Filip, dyrektor Szkoły Podstawowej w Hyżnem- Katarzyna Szul wraz z kadrą nauczycielską oraz liczne zebraną młodzieżą, poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP oraz SP w Hyżnem, Orkiestra Dęta z Dylągówki, sołtysi, mieszkańcy i przedstawiciele wszystkich lokalnych środowisk społecznych.

Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Hyżnem koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Marka Gajdy – proboszcza parafii, odprawiona w intencji śp. gen. Sikorskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki udali się pod budynek Szkoły Podstawowej, gdzie drugą część uroczystości rozpoczęła Anna Lorenz-Filip – dyrektor GOK od przywitania zebranych i zaproszenia do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta, który złożył podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania muralu i tym, którzy swą obecnością uświetnili tegoroczną uroczystość. Następnie przybliżył życiorys i działalność generała, nawiązując do lat dziecinnych spędzonych w Hyżnem. Część artystyczną wykonała młodzież ze SP w Hyżnem.
Uroczystego aktu odsłonięcia muralu dokonali:

Wójt Gminy Hyżne – Bartłomiej Kuchta

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie – Piotr Szopa

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem – Katarzyna Szul

Poświęcenia muralu dokonał ks. Grzegorz Jakubik nucąc piosenkę Grzegorza Turnaua „Tutaj jestem i tu byłem, gdzie się urodziłem, tu się wychowałem, tutaj zostałem” nawiązując do pamięci o gen. Władysławie Sikorskim, który lata dzieciństwa i młodości spędził w Hyżnem, a pamięć o nim w lokalnej społeczności jest wciąż żywa.

Składamy serdeczne podziękowania:

• IPN Oddział w Rzeszowie – na ręce dr Piotra Szopy i dr Marcina Bukały za sfinansowanie muralu;
• Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem oraz kadrze szkoły za pomoc i wsparcie przy organizacji uroczystości;

• Pocztom Sztandarowym Gminnych Jednostek OSP oraz Orkiestrze Dętej z Dylągówki za uczestnictwo i uświetnienie uroczystości;

• Młodzieży ze SP w Hyżnem za udział i piękny występ;
• Wszystkim przybyłym, którzy poświecili swój czas by wspólnie kultywować pamięć o gen. Sikorskim.

7 marca GOK w Hyżnem zorganizował spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W tym roku główną atrakcją przygotowaną dla wszystkich przybyłych Pań był występ grupy teatralno-kabaretowej DylągShow, działającej przy filii GOK w Dylągówce pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla oraz solistek ze Szkółki Wokalnej GOK Paulinki Wandas i Gabrysi Pałac.

Druga cześć spotkania obfitowała w luźne towarzyskie rozmowy przy kawie i ciastku, jak również zwiedzanie przygotowanych specjalnie na tą okazję stoisk m.in.:   

-stoisko Firmy AVON, gdzie można było poznać i wypróbować produkty tej firmy, złożyć zamówienie oraz wygrać atrakcyjne zestawy kosmetyków;
– Stoisko z wyrobami rękodzielniczymi przygotowane przez p. Kingę Blok, gdzie Panie mogły podziwiać nietuzinkowe szydełkowe torebki, koszyczki, serwetki oraz ozdoby wielkanocne;
– stoisko firmy FOREVER, tj. produktów głównie aloesowych zarówno dla zdrowia jak i urody. Zaproszone Panie prezentowały te wyjątkowe produkty, ale również udzielały porad zdrowotnych związanych z ich zastosowaniem;
-ostatnie stoisko przygotowała p. Karolina Ciągło z Gabinetu Kosmetycznego AMETYST z Błażowej, gdzie wykonywane były makijaże oraz zabiegi kosmetyczne tj. regulacja oraz henna brwi.

Pod koniec spotkania odbyło się losowanie nagród, wśród których znajdował się bon o wartości 50,00 zł na dowolny zabieg kosmetyczny ufundowany właśnie przez Gabinet Kosmetyczny Ametyst, jak również inne atrakcyjne nagrody.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Paniom za wspólnie spędzony czas!

Jednocześnie życzymy wszystkim Kobietom z okazji ich święta samych radosnych dni i powodzenia w życiu osobistym, szkolnym i zawodowym!

W weekend 15 i 16 lutego 2020 r. odbyły się trzy Koncerty Karnawałowe w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dylągówki działającej pod batutą p. Krzysztofa Ogorzelca, które przyciągnęły liczne grono słuchaczy. W bogatym programie koncertu znalazły się największe przeboje polskiej i światowej muzyki klasycznej i rozrywkowej.   

Koncerty zostały zorganizowane 15 lutego w Hyżnem i 16 lutego w Szklarach i w Dylągówce. Każdy z nich rozpoczynał się wielkim przebojem Whitney Houston pt. „One Moment In Time”. Następnie Orkiestra zaprezentowała utwory na wzór koncertów wiedeńskich m.in. wiązankę walców Johannesa Straussa w opr. Hansa Kolditza pt. „Taniec z Johannem Straussem” (utwory: „Wino kobieta i śpiew”; „Skarb”; „Róże południa”; „Śniadanie”; „Nad pięknym modrym Dunajem”), polkę pt. „CHIT – CHAT – Johanna Straussa, Walc nr. 2. – Dymitra Szostakowicza (jedno z najbardziej znanych dzieł tego kompozytora), Czarny Kos oraz Grzmoty i Błyskawice – Johanna Straussa. Ponadto w repertuarze sobotnio – niedzielnych występów Orkiestry znalazły się również takie przeboje muzyki rozrywkowej jak: „I will survive”, „Tango miłości”, „Karaiby”, „Przyjaciele na zawsze” – w instrumentacji na trąbkę i tenor (solistki: Klaudia Bukała – trąbka i Katarzyna Ślemp – tenor), „Zostałaś barwnym wspomnieniem” (solo na trąbce – Szymon Starzak).

Ogromny zachwyt publiczności wzbudził również utwór pt. „Hallelujah” – z repertuaru Leonarda Cohena. Śpiew i solo na skrzypcach w wykonaniu Klaudii Bukały wzruszył niejednego słuchacza.

Tego roku datki zebrane podczas koncertów, członkowie Orkiestry postanowili przeznaczyć na wsparcie parafii św. Anny w miejscowości Skałat na Ukrainie, którą reprezentował ks. Michał – proboszcz parafii oraz p. Petro Sawonczak – burmistrz miasta Skałat. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Koncert karnawałowy zakończył tradycyjnie bardzo popularny Marsz Radetzkiego skomponowany przez Johanna Straussa.

Orkiestra Dęta z Dylągówki to duma i radość całej Gminy Hyżne, czego dowodem jest przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorowe odznaczenie „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”, nadane w dniu 5 września 2019 r.

GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁY KONCERT!

  1 lutego 2020 r. obchodziliśmy I rocznicę utworzenia przy GOK w Hyżnem Klubu Seniora „Aktywni”. Klub jest inicjatywą wyjątkową. Jest to miejsce wypełnione ludźmi z dużą energią, wiedzą i życiowym doświadczeniem. Klubowicze swoją postawą pokazują, że senior to człowiek nie tylko mądry i dający świetny przykład młodszym pokoleniom, ale także pogodny, aktywny i dobrze zorganizowany. Już od samego początku widać było u naszych Klubowiczów wielki zapał, chęć spotykania się, organizowania przeróżnych działań, spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów, spotkań okolicznościowych i wycieczek. Bo Klub seniora właśnie jest po to by organizować czas wolny, aktywizować i angażować seniorów do działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych. W końcu by troszczyć się wzajemnie o siebie. Duże zasługi, jeśli chodzi o rozwój klubu ma p. przewodnicząca Krystyna Majchrowska, która jest inicjatorką wielu działań, za co serdecznie dziękujemy.

Jubileusz uświetniły występy dzieci i młodzież działającej przy GOK: Paulinka Wandas i Gabrysia Pałac ze Szkółki Wokalnej oraz grupa DylągSHOW! Ponadto p. Maria Janik zaprezentowała humorystyczną piosenkę o Nieborowie, a p. Aleksander Gerula odczytał wiersz napisany przez p. Barbarę Wierzbicką właśnie dla i o Klubie „AKTYWNI”. Świętowanie zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce – dziękujemy p. Tomaszowi Dziakowi i Ryszardowi Dziakowi za umilenie tej drugiej części spotkania śpiewem i muzyką.

Serdecznie dziękujemy p. Wójtowi za obecność, kwiaty i pyszny tort, a także za przekazanie ważnej informacji o podjętej decyzji co do utworzenia Gminnej Rady Seniorów.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, a wśród nich m.in. ks. Grzegorzowi Jakubikowi, p. Katarzynie Rożek (kierownik GOPS) i p. Małgorzacie Jamrozik (kierownik Biblioteki Publicznej).

Szczególne podziękowania kierujemy do Seniorów z Klubu „AKTYWNI” za podejmowane inicjatywy na rzecz kształcenia, aktywizacji społeczności osób starszych w środowisku lokalnym Gminy Hyżne. Wszystkim Klubowiczom życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w dalszej pracy na rzecz rozwoju Klubu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tego wydarzenia:

19 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wyjątkowy koncert pn. „WIECZÓR KOLĘD”. Wykonawcami utworów byli uczestnicy zajęć organizowanych w GOK, zespołów i solistów działających pod kierunkiem p, Łukasza Wróbla: Zespołu VocaLovers, grupy DylągSHOW oraz uczniów Studia Muzycznego GOK, którzy kolejno zaprezentowali się w utworach:  

1. Gabriela Pałac – Lulajże Jezuniu – keyboard
2. Wiktoria Dykiel – „Przybieżeli do Betlejem” – keyboard
3. Ksawery Chmiel – „Jezusa narodzonego” – gitara
4. Maja Malska – „Lulajże Jezuniu” – wokal
5. Hubert Kociubiński – „Wśród nocnej ciszy” – keyboard
6. Agnieszka Sebzda – „Jezus Malusieńki” – keyboard
7. Bartek Malski – „Cicha noc” – akordeon
8. Andżelika Pluta – „Skrzypi wóz” – keyboard
9. Kinga Kornaga, Ola Sztycharz – „Ach ubogi żłobie” – gitara
10. Zosia Ossolińska – „W ubogiej stajence” – keyboard
11. Klaudia Bukała, Radek Sobczyk, Kamil Trzyna – „Anioł pasterzom mówił” – trąbka, saksofon
12. Sonia Walas, Paulina Wandas – „Mario czy już wiesz” – wokal
13. Karol Sumara – „Gdy się Chrystus rodzi” – keyboard
14. Zespół VocaLovers – „Pastorałka od serca do ucha” – solo: Andżelika Pluta, Oliwia Flak, Wiktoria Pałac, Paulina Wandas
15. Kasia Rożek, Madzia Rożek – Tylko jedna jest taka noc – wokal
16. Madzia Kowal – „Zawieja i beznadzieja” – pianino + wokal
17. Zesoół VocaLovers – „Skrzypi wóz”
18. Grupa DylągShow! – „Zaśpiewam Jezuskowi”

Warto zaznaczyć, że część osób występowało po raz pierwszy przed publicznością, stąd nasze gratulacje i życzenia kolejnych udanych występów.

Bardzo serdecznie dziękujemy p. Łukaszowi Wróblowi, który przygotował uczestników do koncertu oraz wspaniałej publiczności, która tak licznie zgromadziła się, wypełniając salę GOK po brzegi.

Wielką moc mają świąteczne obyczaje i obrzędy, dlatego przetrwały tyle wieków. Jednym z najpiękniejszych zwyczajów Bożonarodzeniowych jest właśnie śpiewanie kolęd. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. W kolędach z pewnością odnaleźć można czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Organizując ten koncert chcieliśmy podtrzymać tą polską tradycję i uwrażliwić na piękno i wymowę polskich kolęd.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda