Wydarzenia 20192020-05-12T14:21:51+00:00

Relacje z wydarzeń 2019

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ KPR. JANA STASZCZAKA, A TAKŻE OSOBY ARESZTOWANE I TORTUROWANE W BUDYNKU POSTERUNKU MILICJI OBYWATELSKIEJ W HYŻNEM

Dzień 15.12.2019 r. był dniem szczególnym dla społeczności gminy Hyżne, bowiem dokonała się historia – historia upamiętnienia lokalnego bohatera Jana Staszczaka – żołnierza Placówki Armii Krajowej Hyżne, który oddał swe życie w obronie naszej ojczyzny.

Jan Staszczak urodził się w 1915 roku w Szklarach. W konspiracji pełnił funkcję instruktora strzelectwa i jako łącznik przekazywał meldunki. Został aresztowany pod koniec listopada 1944 r. Był brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Mimo to nie wydał towarzyszy broni. Został zamordowany w nocy z 1 na 2 grudnia 1944 r., w wieku 29 lat, pozostawiając żonę i 1,5 roczną córkę Emilię. Jego ciało ukryto w pobliżu posterunku. Odnaleziono je dopiero w marcu. Sprawców nigdy nie ustalono i nie ukarano.

Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej kpr. Jana Staszczaka oraz osób aresztowanych oraz torturowanych w budynku Posterunku Milicji Obywatelskiej w Hyżnem (obecny budynek GOK), rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny w Hyżnem, odprawiona w intencji wyżej wymienionych oraz wszystkich mieszkańców gminy Hyżne, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki pod batutą Krzysztofa Ogorzelca udali się pod budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbyła się druga część uroczystości, którą rozpoczęła Anna Lorenz-Filip, dyrektor GOK w Hyżnem. Następnie Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy, po czym głos zabrał Wójt Gminy Hyżne p. Bartłomiej Kuchta, który przywitał wszystkich gości i przybliżył zgromadzonym sylwetkę kpr. Jana Staszczaka.

Swoją obecnością zaszczycili:
Pani Ewa Leniart – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Stanisław Kruczek – Wicemarszałek woj. Podkarpackiego
Pan Józef Jodłowski – Starosta Powiatu Rzeszowskiego
Pan Bogusław Kotarba – Przewodniczący Rady Gminy Hyżne wraz z przybyłymi Radnymi
Pan Antonii Ossoliński – Radny Powiatu Rzeszowskiego
dr Piotr Szopa – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wraz
dr Marcinem Bukała – pracownik IPN w Rzeszowie
oraz gość szczególny Pani Emilia Chruszczyk – jedyna córka śp. kpr. Jana Staszczaka z rodziną.

Uroczystego aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała p. Emilia Chruszczyk- córka bohatera. O poświęcenie i modlitwę poproszono proboszcza parafii Hyżne, ks. Marka Gajdę. Pod tablicą złożono kwiaty. Nie zabrakło również przemówień przybyłych gości, a wśród nich przemówienia córki upamiętnionego kaprala, która dziękowała, że doczekała tego momentu, a także tego, że walka i męczeńska śmierć jej ojca nie będzie już tajemnicą tylko faktem historycznym.

Kolejnym punktem programu był wykład pt. „Tragiczne losy żołnierzy Placówki Armii Krajowej Hyżne w latach 1944-1945” , który odbył się w budynku GOK, a wygłosił go dr Marcin Bukała – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Wójt Gminy Hyżne w towarzystwie p. Emilii Chruszczyk złożył kwiaty na grobie śp. Jana Staszczaka na cmentarzu w Szklarach.

Z inicjatywą upamiętnienia kaprala Jana Staszczaka wyszli mieszkańcy Hyżnego. Fundatorem tablicy i koordynatorem prac związanych z jej powstaniem był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, za co w imieniu całej lokalnej społeczności serdecznie dziękujemy.

DZIĘKUJEMY również wszystkim tym, którzy w różny sposób uświetnili tą wyjątkową uroczystość:
-ks. Markowi Gajdzie – Proboszczowi Parafii Hyżne oraz wikariuszom parafii
-Pocztom sztandarowym: OSP z terenu Gminy Hyżne oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem
-Prezesowi OSP Hyżne Markowi Szczoczarzowi oraz Strażakom OSP Hyżne, którzy pełnili wartę honorową przy tablicy
-Orkiestrze Dętej z Dylągówki pod batutą p. Krzysztofa Ogorzelca
-p. Marcinowi Bukale z IPN Rzeszów za przekazanie prawdy historycznej
– Przybyłym władzom wszystkich szczebli, mieszkańcom oraz rodzinie śp. kpr. Jana Staszczaka, z p. Emilią Chruszczyk na czele.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

28 listopada 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się konkurs pn. „Świadomy Obywatel” – Edycja I: Polski Parlament, którego inicjatorem był p. Karol Piękoś-Radny gminy Hyżne, a współorganizatorem GOK.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Hyżne – p. Bartłomieja Kuchty. Swą obecnością zaszczycił nas również Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – dr Bogusław Kotarba, który pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji konkursowej. 

Do konkursu przystąpiło 30 uczestników – uczniów z 5 szkół z terenu Gminy Hyżne tj.: Brzezówki, Dylągówki, Hyżnego, Szklar i Wólki Hyżneńskiej. Cieszy nas fakt, iż organizowany po raz pierwszy na terenie Gminy Hyżne tego typu konkurs spotkał się z takim zainteresowaniem. Dziękujemy uczniom, którzy podjęli to wyzwanie i zgłosili się do udziału, tym bardziej, że były to zupełnie nowe zagadnienia, nie omawiane dotąd na zajęciach lekcyjnych. W tym miejscu dziękujemy również nauczycielom, którzy poświęcili czas i przygotowali uczniów do konkursu.

Uczestnicy podzieleni na 2 grupy, rozwiązywali test składający się z 30 pytań, weryfikujący wiedzę o polskim parlamencie. Najlepsi okazali się:

Kacper Ciupak – Szkoła Podstawowa w Hyżnem – I MIEJSCE
Kinga Kornaga – Szkoła Podstawowa w Hyżnem – II MIEJSCE
Bartłomiej Malski – Szkoła Podstawowa w Brzezówce – III MIEJSCE
Karolina Mitał – Szkoła Podstawowa w Hyżnem – III MIEJSCE
Martyna Siwiec- Szkoła Podstawowa w Brzezówce – WYRÓŻNIENIE

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i upominki.

Dziękujemy p. Aleksandrowi Bobko- senatorowi XIX kadencji, za ufundowanie części nagród.

W przyszłym roku planujemy kolejną edycję konkursu i już teraz zachęcamy do uczestnictwa, bowiem m.in. takie konkursy przyczyniają się do świadomego uczestniczenia w życiu obywatelskim kraju, poszerzają wiedzę i kształtują postawy patriotyczne.

  26 października 2019 r. w gminie Hyżne obchodziliśmy Dzień Seniora połączony ze świętowaniem 50-lecia pożycia małżeńskiego par, które w roku 2019 obchodziły swój jubileusz. Całość rozpoczęła się o godzinie 15.00 Mszą Św. w intencji Seniorów z Gminy Hyżne oraz Jubilatów w kościele parafialnym w Hyżnem, która była celebrowana przez ks. proboszcza Marka Gajdę oraz ks. Grzegorza Jakubika. Podczas mszy św. Jubilaci odnowili przysięgę małżeńską.

Następnie zaproszeni goście zebrali się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Hyżnem gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez dyrektora GOK w Hyżnem, nastąpiło uroczyste wręczenie medali nadanych przez Prezydenta RP, kwiatów i upominków czego dokonał p. Bartłomiej Kuchta Wójt Gminy Hyżne w asyście p. Eweliny Mazur – kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, p. Bogusława Kotarby – Przewodniczącego Rady Gminy Hyżne oraz p. Anny Lorenz-Filip – dyrektora GOK w Hyżnem.

W tym roku Złote Gody obchodziło 15 par. Po dekoracji jubilatów na miejsca honorowe zaproszono najstarszych seniorów z terenu Gminy Hyżne, którym również wręczono gratulacje i kwiaty. Po wręczeniu kwiatów wzniesiono toast i odśpiewano ,,sto lat”.

Część artystyczną uświetnił występ ZPiT Hyżniacy oraz występy laureatów tegorocznego konkursu Hyżne Talent Show: Paulina Wandas, Julia Jasińska, Magdalena Rożek oraz Wiktor Dziak z tatą Ryszardem.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Seniorom za przybycie i życzymy im długich lat życia w zdrowiu, pomyślności i szczęściu.

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele (…)
Arturo Perez-Reverte

Tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która została objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury dnia 27 września.
Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osób z terenu gminy Hyżne, a wśród nich ks. Grzegorz Jakubik z Parafii Hyżne, dr Ewa Leniart –Wojewoda Podkarpacki, p. Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne, Radni, Sołtysi, Kierownicy jednostek administracyjnych Gminy Hyżne, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Członkowie Klubu Seniora Aktywni z p. Krystyną Majchrowską – Przewodnicząca na czele, Uczniowie Szkół oraz Mieszkańcy.

Pierwszym punktem programu był wkład uzupełniony prezentacją multimedialną wprowadzający uczestników do epoki pozytywizmu, który wygłosiła p. Katarzyna Szul – nauczycielka Szkoły Podstawowej.

Następnie oglądaliśmy piękną inscenizację w wykonaniu grupy Uczniów pod kierunkiem p. Marty Słomiany ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w ramach której odczytywane były również fragmenty nowel, bowiem na tegoroczny 8 już czytelniczy warsztat Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała 8 nowel-„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej; „Katarynka” Bolesława Prusa; „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza; „Orka” Władysława Reymonta; „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego; „Sachem” Henryka Sienkiewicza; „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Kulminacyjnym punktem programu było publiczne odczytanie noweli pt. „Dym” Marii Konopnickiej, której motywem przewodnim jest wzajemna miłość matki i syna. Czytanie rozpoczął gospodarz gminy p. Bartłomiej Kuchta, a następnie czytali:
p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki
p. Jacek Baran – Radny Gminy Hyżne
p. Krystyna Majchrowska – Przewodnicząca Klubu Seniora „Aktywni”
p. Karol Piękoś – Radny Gminy Hyżne
p. Agnieszka Rożek – Dyrektor Szkoły w Wólce Hyżneńskiej
p. Małgorzata Jamrozik – Kierownik Biblioteki Publicznej z Hyżnego
Anna Leniard – Uczennica Szkoły Podstawowej w Hyżnem

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli „Dym”, oczywiście z odciśniętą pieczęcią Narodowego Czytania 2019.

Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na najładniejszą okładkę noweli. Zwycięzcom gratulujemy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, którego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację Narodowego Czytania w GOK, a w szczególności:
• nauczycielom szkół podstawowych – Katarzynie Szul, Marcie Słomiany, Justynie Kawalec-Ossolińskiej, Joannie Głowiak, Łukaszowi Wróblowi;
• p. kierownik Biblioteki – Małgorzacie Jamrozik;
• p. kierownik GOPS – Katarzynie Rożek.

W tym roku Narodowe Czytanie w Gminie Hyżne odbyło się po raz pierwszy, jednak z pewnością nie ostatni. Dlatego już teraz zapraszamy Państwa za rok, na kolejną jego edycję.

Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem już po raz kolejny przystąpił do organizacji gminnych eliminacji wojewódzkiego konkursu pn. “Literatura i Dzieci”, które odbyły się dnia 8 listopada w siedzibie GOK.
Uczestnicy konkursu prezentowali się w czterech formach artystycznych: recytacja, piosenka, inscenizacja i plastyka.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom, którzy przeszli do II etapu konkursu tj. eliminacji rejonowych, które odbędą się dnia 18 listopada o godz. 9:00 w Lubeni.

Podziękowania kierujemy również na ręce nauczycieli i opiekunów, którzy przygotowali uczniów do występów.

Poniżej prezentujemy listę Laureatów:

RECYTACJA:

KATEGORIA I: 0-II klasa

I MIEJSCE: Oliwia Flak – SP Hyżne
II MIEJSCE: Julia Kurpyta – SP Brzezówka
III MIEJSCE: Kornelia Starzak – SP Hyżne

WYRÓŻNIENIE:

Gabriel Buż – SP Grzegorzówka
Zofia Sumara – SP Grzegorzówka

KATEGORIA II: III-V klasa

I MIEJSCE: Nikola Mocha – SP Dylągówka
II MIEJSCE: Artur Pałac – Wólka Hyżneńska
III MIEJSCE: Dominika Walas – SP Wólka Hyżneńska i Hanna Szul – SP Hyżne

WYRÓŻNIENIE:

Julia Pych – SP Brzezówka
Anita Czajka – SP Szklary

KATEGORIA III: VI-VIII klasa

I MIEJSCE: Aniela Słomiana – SP Hyżne
II MIEJSCE: KACPER CIUPAK – SP HYŻNE
III MIEJSCE: Karina Szydełko – SP Grzegorzówka

WYRÓŻNIENIE:

Sonia Walas – SP Wólka Hyżneńska
Amelia Grzybek – SP Szklary

PIOSENKA:

KATEGORIA I: 0-II klasa

I MIEJSCE: Sandra Kozioł – SP Grzegorzówka

KATEGORIA II: III-V klasa

I MIEJSCE: Milena Kotołowska – SP Grzegorzówka
II MIEJSCE: Emilia Kłoda – SP Hyżne

KATEGORIA III: VI – VIII klasa

I MIEJSCE: Paulina Wandas – Gok Hyżne
II MIEJSCE: Duet: Martyna Siwiec i Karolina Musiał – SP Brzezówka
III MIEJSCE: DUET: Zofia Ossolińska i Krzysztof Sochacki – SP Hyżne

INSCENIZACJA:

Klasa 5 – Sp Hyżne

PLASTYKA:

KATEGORIA I: 0-II klasa

I MIEJSCE: Krystian Majchrowski – SP Hyżne
II MIEJSCE: Marlena Piątek – SP Hyżne
II MIEJSCE: Daria Majchrowska – SP Hyżne
III MIEJSCE: Malwina Bialic – SP Brzezówka

WYRÓŻNIENIE: Lilianna Zięba
WYRÓŻNIENIE: Emilia Zając

KATEGORIA II: III-V klasa

I MIEJSCE: Damian Dykiel – SP Wólka Hyżneńska
II MIEJSCE: Julia Zembroń – SP Hyżne
III MIEJSCE: Natalia Gajewska – SP Szklary
III Miejsce: Julia Ząbroń – SP Grzegorzówka
WYRÓŻNIENIE: Mateusz Budyka – SP Wólka Hyżneńska

WYRÓŻNIENIE: Weronika Trzyna – SP Hyżne

KATEGORIA III: VI-VIII klasa

I MIEJSCE: Bartłomiej Pelc – SP Wólka Hyżneńska
I MIEJSCE: Oliwia Trzyna – SP Dylągówka
II MIEJSCE: Sebastian Zawora – SP Dylągówka
II MIEJSCE: Julia Puchała – SP Dylągówka
III MIEJSCE: Monika Krowiak – SP Grzegorzówka
III MIEJSCE: Magdalena Borowiec – SP Dylągówka

WYRÓŻNIENIE: Natasza Rachwał – SP Wólka Hyżneńska
WYRÓŻNIENIE: Agnieszka Urbańska – SP Dylągówka
WYRÓŻNIENIE: Izabela Rybka – SP Hyżne

GRATULACJE!

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i przywiązanie do narodowej tradycji. Uroczystość dożynek jest wyrazem podziękowania dla rolników za zebrane plony i ich ciężką pracę na roli.

18 sierpnia 2019 r. w Wólce Hyżneńskiej odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta msza św. dziękczynna za zebrane plony. Następnie uczestnicy Dożynek korowodem przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Hyżne oraz w towarzystwie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z pięknymi wieńcami, udali się na plac przy Remizie OSPw Wólce Hyżneńskiej, gdzie odbyła się tradycyjna część obrzędowa, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną, a następnie część artystyczna wydarzenia. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek w tym roku pełnili p. Teresa Krzywonos i p. Stanisław Pałac, którzy to tradycyjnie przekazali chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż na ręce Wójta Gminy  p. Bartłomieja Kuchty. Uczestnicy uroczystości mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich sołectw m.in. ciast owocowych, kompotów, pierogów, pasztetów, gołąbków z ziemniakami, klopsików z zasmaża

ną kapustą, bigosu i wielu innych. W części rozrywkowej dla gości dożynkowych przygotowano wiele atrakcji. Na scenie wystą

pili m.in. Kapela Ludowa Pogórzanie z Dynowa, Kapela Klika z Jawornika, ZPiT Mali Hyżniacy, Zespół Żmije. W roli konferansjerki wystąpiła p. Marta Tadla – aktorka teatralna rodem z Hyżnego, która również prowadziła konkursy i zabawy dożynkowe. Pełnego zadowolenia dopełniały uśmiechy dzieci, dla których przygotowano bogatą ofertę na którą składał się m.in. spektakl teatralny pt. „Na wakacje”, zabawy na dm

uchańcach, konkursy i animacje. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Cyklon, która trwała do późnych godzin nocnych.

 

W dniach 15 – 26 lipca 2019 r. dzieci z gminy Hyżne uczestniczyli w zorganizowanej przez GOK letniej półkolonii kulturalno-językowej.    Dzięki współpracy z międzynarodową organizacją studencką AIESEC, w tym okresie mieliśmy możliwość goszczenia 2 wolontariuszek Bones z Tajlandii i Yanie z Hong Kongu, które wspaniale organizowały czas naszym uczestnikom przekazując wiadomości dotyczące kultury i historii swoich krajów.

Zorganizowane warsztaty to również praktyczna wiedza językowa, którą uczestnicy czerpali nie z podręcznika, ale przy pomocy konkursów, gier, zabaw i quizów. Wolontariuszki  tworzyły przyjazną atmosferę, stymulują dzieci do mówienia po angielsku i zaszczepiając w nich fascynację tym językiem, dzięki czemu przełamywały barierę językową i nabywały praktycznych umiejętności.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział, a wolontariuszkom Yanie i Bonus za cudownie spędzony czas!

   I Dni Gminy Hyżne – 2-dniowe wydarzenie, które przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości również z naszego partnerskiego miasta Ajak na Węgrzech z czego ogromnie się cieszymy. Sobotnia odsłona „gminnego święta” rozpoczęła się na sportowo rozgrywkami na orliku, które zorganizował KS Halo Hyżne. Mecze rozpoczęły się już o godzinie 12:00, kiedy to do gry stanęły dzieci kontra rodzice. Następny bardzo emocjonujący mecz rozegrała dr użyna dziewcząt z KS Halo Hyżne z Samorządowcami, w którym zwycięstwo odniosły dziewczyny. Ostatni mecz to finał rozgrywek o puchar HALO, w których zwyciężyła drużyna Tutti Frutti.
Druga część obchodów to wspaniałe show – Hyżne Talent Show 2019!
Zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury
konkurs, którego głównym celem było:
• Znalezienie i promocja nowych talentów
• umożliwienie prezentacji swoich pasji i talentów na dużej scenie
• popularyzowanie działań artystycznych

• rozwijanie kreatywności i zainteresowań
• promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu
• wyłonienie najciekawszych osobowości wśród osób posiadających talenty i umiejętności. 

Konkurs odbył się w 2 kategoriach wiekowych : I do 16 r. ż oraz II po 16 r.ż. Przystąpiło do niego łącznie 62 osoby, na co złożyło się 19 występów. Rangę konkursu z pewnością podniosły osoby zasiadające w jury, a byli to:
1) p. Maria Kula – przewodnicząca jury – przedstawicielka Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, koordynatorka wielu projektów, członkini wielu komisji oceniających konkursy przeglądy i festiwale na terenie województwa podkarpackiego
2) p. Maria Bednarek – pochodzi z Hyżnego, reprezentuje środowisko Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Aktywna działaczka kulturalna, poetka, autorka książek, śpiewaczka.
3) Delfina i Bartek – zdobywcy I miejsca w V edycji ogólnopolskiego programu Mam Talent, którzy swym pięknym występem zaingerowali Hyżne Talent Show 2019!

Ocena występów, jak przyznało szanowne Jury nie była łatwa. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom artystyczny. Po długich i gorących obradach przewodnicząca p. Maria Kula przedstawiła protokół.
Kategoria I:
I MIEJSCE: Paulina Wandas – śpiew
II MIEJSCE: Julia Jasińska – układ taneczno-akrobatyczny
III Miejsce: Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT
WYRÓŻNIENIE: Wiktor Dziak – śpiew

Kategoria II
I MIEJSCE: Monika Wróbel – śpiew
II MIEJSCE: Grupa Zumba Queens – taniec
III MIEJSCE: Duet – Magdalena Rożek i Katarzyna Rożek

Nagrodę za I miejsca w obu kategoriach ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, za co serdecznie dziękujemy p. dyrektorowi Markowi Jastrzębskiemu. Pozostałe nagrody ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim Uczestnikom życzymy dalszej pracy nad rozwijaniem swoich talentów i wielu sukcesów w przyszłości!
Na zakończenie konkursu ponownie wystąpił wspaniały duet akrobatyczny Delfina i Bartek. Dziękujemy im za obecność i pracę w Jury!
Pierwszy dzień Dni Gminy Hyżne zakończył się zabawa taneczną z zespołem CYKLON II!

Niedziela – drugi dzień „I Dni Gminy Hyżne” to Hyżneński Festiwal Kulturalno-Patriotyczny, którego tematem przewodnim była postać gen. Władysława Sikorskiego. Festiwal rozpoczął Wójt Gminy Hyżne pan Bartłomiej Kuchta witając przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciła p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Wśród uczestników festiwalu, publiczność mogła zobaczyć piękny i wzruszający spektakl przygotowany przez grupę dzieci i młodzieży przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Krztoń, opowiadający o życiu gen. Wł. Sikorskiego. Następnie p. Maria Bednarek, reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, zaprezentowała na scenie kilka autorskich utworów o tematyce patriotycznej, ekologicznej i miłosnej. Piękny pokaz dała grupa Mażoretek z Węgier, działająca pod kierunkiem p. Zsuzsany Ragany, a następnie odbył się energetyczny koncert Orkiestry Dętej z Dylągówki pod batutą p. Krzysztofa Ogorzelca. Kolejną uczestniczką festiwalu była młoda i utalentowana Magdalena Kowal, która zagrała na akordeonie. W festiwalu uczestniczył również p. Łukasz Wróbel, który jest instruktorem Magdaleny. Na zakończenie publiczność bawiła się podczas koncertów zespołu Rompey i Mateusza Mijala. W między czasie na scenie wystąpili również wyróżnieni i zdobywcy pierwszych 3 miejsc w obu kategoriach – uczestnicy konkursu Hyżne Talent Show 2019!
Zabawie towarzyszyła moc atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy, w postaci d
muchanych zamków, karuzeli, malowania twarzy oraz gier i zabaw z nagrodami, które były prowadzone przez 3 animatorki. Ponadto w strefie zabawy dla dzieci pojawiła się również wielka maskotka, z którą można było się pobawić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie bawiliśmy się z Dj Macio na dyskotece pod gwiazdami, a wcześniej wystrzeliliśmy w niebo piękne fajerwerki, które były zwieńczeniem tego gminnego święta! Zapraszamy za rok!

Festiwal to wydarzenie, które odbyło się dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem i Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem projektu, w ramach konkursu pn. „Wydarzenia Kulturalne”. Dziękujemy za wspieranie naszych działań.

 

  W dniu 30.06. 2019r. już po raz VII wystartował Rajd Rowerowy im. gen. Wł. Sikorskiego. W tym roku udział w rajdzie wzięło 59 uczestników.

Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!

Podczas rajdu odbyło się również losowanie nagrody specjalnej tj. roweru górskiego, którego fundatorem jest PPUH Drewnotech Henryk Flis. Dziękujemy za wsparcie naszych działań!

Serdecznie dziękujemy Druhom z jednostek OSP z terenu gminy Hyżne na czele z prezesem Markiem Szczoczarzem i komendantem Janem Krowiakiem, za udział w obchodach 76. rocznicy śmierci gen. Sikorskiego oraz za pomoc przy zabezpieczeniu VII Rajdu Rowerowego im. gen. Wł. Sikorskiego.

W dniu 30 czerwca 2019 r., dzięki dofinansowaniu z LGD Lider Dolina Strugu została zorganizowana BIESIADA CHŁOPSKA Z KULTURĄ W TLE POD HASŁEM “HYŻNEŃSKIE WESELE!” , którą z pełnym profesjonalizmem poprowadziła p. Marta Tadla, aktorka teatralna rodem z Hyżnego.

 W biesiadzie wzięło udział ponad 200 osób, dla których zapewniono bezpłatny poczęstunek (m.in.: kawa, herbata, zimne napoje, ciasto oraz  tradycyjne jadło). Oprawa muzyczna wraz z wodzirejem porywała uczestników biesiady do tańca i śpiewu, a poszczególny grupy seniorów prezentowały regionalne stroje i dawne obrzędy ludowe. Ponadto podczas biesiady dla dzieci i dorosłych  organizowane były liczne konkursy i zabawy z nagrodami, w których uczestnicy chętnie i aktywnie brali udział.

Otwarta impreza plenerowa miała na celu integrację i wzmocnienie więzi lokalnej społeczności oraz promocję dziedzictwa kulturowego gminy Hyżne. Podczas wydarzenia prezentowane było dziedzictwo kultury hyżneńskiej poprzez bezpośredni kontakt mieszkańców z twórcami ludowymi oparty zarówno na prezentacji kultury materialnej jak i tej niematerialnej, opartej na żywym słowie i spotkaniu z autentycznymi ludźmi, którzy prezentowali dawne obrzędy weselne, regionalne potrawy, gwarę, muzykę, tańce i stroje ludowe co pozwoliło z większym sentymentem spojrzeć na kulturę przodków by na dłużej zachować ją w pamięci. 

Zadanie dofinansowano przez LGD Lider Dolina Strugu. Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w PROW 2014-2020 w ramach Grantu nr 2/2018/G pn. „Rozwój mikroregionu Dolina Strugu poprzez poprawę infrastruktury turystycznej, promocję produktów lokalnych oraz wzmocnienie kapitału społecznego”, realizując przedsięwzięcie: 1.2.2. Organizacja imprez integracyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych.

OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE – Gen. Władysław Sikorski dla Niepodległej – piknik militarny w Szklarach

W weekend 22. i 23. czerwca i na stacji kolejowej Szklary – Tunel odbyły się kolejne wydarzenia w ramach projektu Opowieści Wąskotorowe 1904-2019. W sobotę Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem przygotował piknik militarny, którego motywem przewodnim była postać gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Generała broni, Premiera Rządu RP na Uchodźctwie, który całe swoje dzieciństwo i część młodości spędził w Hyżnem, chodząc tam do szkoły, nawiązując pierwsze przyjaźnie… Z tej okazji przygotowano mobilną wystawę prezentującą działalność polityczną i wojskową generała oraz rekonstrukcję przedstawiającą obóz wojskowy. Wydarzenie uświetniła swym występem Orkiestra Dęta z Dylągówki, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szklar przygotowały dla turystów i mieszkańców gminy poczęstunek w postaci wojskowej grochówki i regionalnego jadła. Nie lada atrakcją dla uczestników pikniku była grupa rekonstrukcyjna ze Szklar, która oddawała salwy z muszkietu. W drugi dzień Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie przygotował program nawiązujący do czasów powstania kolejki oraz jej twórców.

Przed zgromadzonymi wystąpiła grupa teatralna T.G. Sokół z Dynowa. Aktorzy ubrani w stroje z epoki pokazali historię powstania kolejki i przedstawili ludzi, dzięki którym pomysł został zrealizowany. Ponadto pasażerów i zebranych gości doskonale bawiła kapela podwórkowa „Wysoczanie” z Wysokiej.

 

W dniu 3 czerwca 2019 r. został zorganizowany piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, z czego cieszymy się ogromnie! Na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji, m.in. bezpłatne dmuchańce, zabawy z nagrodami, giga bańki mydlane, malowanie buziek, pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieborowa oraz liczne występy artystyczne grup działających przy GOK:
Wśród młodych artystów wystąpili:
1. Zespół Pieśni i Tańca Mali Hyżniacy i Zespół Pieśni i Tańca Młodzi Hyżniacy – prowadzony
przez p. Urszulę Wolanin
2. Uczniowie Ogniska Muzycznego: Zosia Ossolińska i Krzyś Sochacki pod kierunkiem p. Dariusza Ochwata
3. Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT – grupa starsza i młodsza – prowadzony przez p. Monikę Majkę
4. Uczniowie Studia Muzycznego: Gabrysia Pałac, Karol Sumara, Hubert Kociubiński, Andżelika Pluta, Madzia Kowal i Jakub Dobosz – pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla
5. Uczniowie Szkółki Wokalnej – pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla grupa młodsza VOCALOWERS, oraz solistki:P z
gr. młodszej Paulina Wandas, a z grupy starszej Magdalena Rożek
6. Grupa teatralno-kabaretowa DylągSHOW z Dylągówki – prowadzona przez p. Łukasza Wróbla.

Serdecznie dziękujemy partnerom i sponsorom, którzy w różny sposób wsparli organizację tego wydarzenia:
• Panu Stanisławowi Kruczkowi – Wicemarszałkowi województwa podkarpackiego
• Panu Józefowi Jodłowskiemu – Staroście Powiatu Rzeszowskiego
• Panu Antoniemu Ossolińskiemu – Radnemu Powiatu Rzeszowskiego
• Pani Dorocie Leniard – Prezes Firmy Chmielnik Zdrój
• Delikatesom Centrum z Hyżnego
• Zakładowi Piekarniczemu U Duszy z Hyżnego
• Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieborowa
• Ochotniczej Straży Pożarnej z Hyżnego i Nieborowa
• Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z p. Magdaleną Budą oraz p. Józefem Sochackim na czele.

Na zakończenie odbył się festyn z muzyką na żywo. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólnie spędzony czas!

Dnia 9 marca 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem, odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii osób i wydarzeń związanych z walką o niepodległą Polskę.

Wśród przybyłych gości swoją obecnością zaszczycili:

Wojewoda Podkarpacki – dr Ewa Leniart

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – pan Stanisław Kruczek

Radny Powiatu Rzeszowskiego- pan Antoni Ossoliński

Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – dr Bogusław Kotarba wraz z radnymi i sołtysami

Pracownicy IPN Rzeszów : Dr Marcin Bukała, dr Piotr Szopa, dr Mariusz Krzysztofiński

Konferencję otworzył Wójt Gminy Hyżne Pan Bartłomiej Kuchta.

Następnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowali zgromadzonym 3 bloki tematyczne: dr Marcin Bukała wygłosił wykład na temat funkcjonowania placówki Armii Krajowej Hyżne, dr Piotr Szopa zaprezentował działalność sądowo-likwidacyjną Polskiego Państwa Podziemnego w Podobwodzie Armii Krajowej Rzeszów-Południe, a dr Mariusz Krzysztofiński poddał ku refleksji temat: „Laboratorium nowej władzy”. Kształtowanie systemu komunistycznego na Rzeszowszczyźnie w latach 1944–1945.

We wszystkich tych wystąpieniach, uczestnicy konferencji mieli możliwość poznać historyczne fakty oraz nazwiska i historie wielu osób związanych z gminą Hyżne lub jego bliską okolicą, zarówno tych niezłomnych bohaterów, którzy zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia jak również bezwzględnych oprawców, którzy z różnych powodów, dbając o własne interesy kolaborowali z okupantem, stosując tortury, a nawet mordując swoich rodaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy prelegentom, za przekazanie tych wszystkich ważnych informacji związanych niestety ze smutną i bolesną częścią historii tej ziemi. Dziękujemy za obecność wszystkim osobom przybyłym na konferencję.

7 marca 2019 r. Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie rozpoczął pan Wójt Bartłomiej Kuchta, który złożył wszystkim obecnym Paniom życzenia, wręczając równocześnie każdej Pani kwiaty.

Kolejnym punktem programu był zaskakujący, niebanalny i profesjonalnie przygotowany występ grupy kabaretowo-teatralnej DylągSHOW, która działa przy filii GOK w Dylągówce pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla.

Grupa przygotowała inscenizację słowno-muzyczną z dużą dawką zarówno humoru, jak i talentu pt. „Dzień Kobiet”, podczas której młodzież prezentowała zabawne skecze, piękne piosenki i nietuzinkowe układy taneczne – jednym słowem DylągSHOW dał piękny SHOW!

Po pełnym wrażeń występie, przyszedł czas na coś odprężającego mianowicie odbył się pokaz makijażu dziennego w wykonaniu Pani Marty Kwolek. Pani Marta to wizażystka, stylistka z dyplomem mistrzowskim, absolwentka Warszawskiej Akademii Wizerunku oraz – uważanej obecnie za najlepszą w Polsce – Pro Make up Academy w Warszawie. Obecnie prowadzi Studio Makijażu w Tyczynie i oczywiście ciągle doskonali swe umiejętności uczestnicząc w kursach i warsztatach makijażowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Uczestniczki warsztatów uzyskały wiele cennych porad co do stosowania kosmetyków oraz wykonywania makijażu dziennego.

Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród, a na każdą z Pań czekał dodatkowo specjalnie przygotowany upominek. Dziękujemy rzeszowskim drogeriom Madlen i Malina za ufundowanie kosmetyków.

Dziękujemy również wszystkim przybyłym Paniom, Młodzieży z grupy DylągSHoW z p. Łukaszem Wróblem na czele, p. Marcie Kwolek oraz oczywiście p. Wójtowi za to, że w miłej i radosnej atmosferze mogliśmy spędzić wspólnie ten wieczór!

Jednocześnie życzymy wszystkim Kobietom z okazji ich święta wszelkiej pomyślności i powodzenia w życiu osobistym, szkolnym i zawodowym!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda