Wydarzenia 20182020-04-24T11:35:58+00:00

Relacje z wydarzeń 2018

45 LAT ZPiT “HYŻNIACY”

10 listopada 2018 r. ZPiT “Hyżniacy” obchodził wyjątkowy jubileusz 45-lecia swej działalności. Z tej okazji w restauracji AURA NOVA w Borku Starym, zostało zorganizowane jubileuszowe spotkanie, w którym wzięli udział obecni jak i byli członkowie zespołu, władze samorządowe oraz zaproszeni goście.

Pierwsza część spotkania obfitowała w podziękowania i gratulacje składane na ręce “Jubilata” oraz występy artystyczne. “Hyżniacy” doskonale zaprezentowali się w tańcach rzeszowskich, krośnieńskich i przeworskich. Gościnnie wystąpił również ZPiT “Łańcut”, który również w tym roku obchodził swój jubileusz.

Podczas uroczystości przedstawiciele Zespołu w prezentacji multimedialnej przedstawili zgromadzonym historię działalności od czasów powstania zespołu.

Druga część spotkania to wspólna zabawa, wspominanie minionych lat, licznych wyjazdów na występy w kraju i zagranicą.

Z okazji jubileuszu pragniemy serdecznie podziękować Zespołowi za to, że od tylu lat kultywuje i chroni od zapomnienia ludowe pieśni, tańce i zwyczaje, popularyzując naszą bogatą kulturę ludową zarówno w kraju jak i zagranicą. Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy wytrwałości, satysfakcji, sukcesów oraz kolejnych wielu lat owocnej twórczości!

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem nasz kraj odzyskał niepodległość.

Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 14:45 od odśpiewania hymnu państwowego oraz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Wł. Sikorskiego przy Szkole Podstawowej w Hyżnem.

Następnie w pięknym orszaku, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, niosąc 30 metrową flagę państwową, uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny i mieszkańców Gminy Hyżne. Po nabożeństwie w Remizie OSP w Hyżnem odbyła się patriotyczna akademia, którą uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą p. Wojciecha Ogorzelca, prezentacja multimedialna pt.: “Drogi do niepodległości” oraz montaż słowno-muzyczny młodzieży z działającej przy GOK grupy teatralnej pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla.

Ponadto uczestnicy mogli oglądać wystawę prezentującą sylwetki osób, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości.

Ogromnie cieszymy się, że sala w hyżneńskiej Remizie wypełniona była po brzegi. Udział Państwa w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę.

Niech pamięć o Nich będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Impreza pn. “Grecka fiesta – siesta” została zorganizowana w ramach projektu “Wielka Grecka Przygoda”, który był realizowany w partnerstwie przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Nieborów „Horyzont” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przy współpracy i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa.  

Patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.

Celem projektu było poznanie i obcowanie mieszkańców gminy Hyżne, w tym dzieci i młodzieży, z kulturą i historią Grecji poprzez szereg innowacyjnych działań realizowanych w okresie od 31 lipca do 31 października 2018 r.

Bezpośrednimi uczestnikami projektu była grupa dzieci i młodzieży z gminy Hyżne. W ramach projektu odbywają się warsztaty kulinarne, taneczne i twórcze.

Poprzez realizację tego przedsięwzięcia, chcieliśmy stworzyć młodzieży szansę do zaprezentowania jej artystycznej oraz pozaartystycznej działalności, a tym samym promować ich pozytywne i aktywne postawy. Dać im możliwość udziału w procesach rozwoju społecznego i indywidualnego poprzez rozwój dialogu międzypokoleniowego i integrację, podnosząc przy tym poczucie własnej wartości.

Kulminacyjny punktem projektu była impreza plenerowa Grecka fiesta – siesta, podczas której przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście, mieli okazję poczuć  choć trochę grecki klimat poprzez degustację greckiej kuchni oraz występy artystyczne uczestników projektu. Gwiazdą  wydarzenia był rodowity grek, który zawitał do nas z partnerką Despiną Tsagari – zwycięzca greckiej edycji Tańca z Gwiazdami – Theodoris Panagakos. Gościem specjalnym był również Andrzej Grzebyk – polski zawodnik MMA wagi średniej – mistrz polskiej organizacji FEN, który również wystąpił  przed licznie przybyłą publicznością, prezentując sztuki walki.

  

15 września 2018r. w Hyżnem odbyła się impreza biegowa łącząca wysiłek fizyczny z doniosłym celem upamiętniania i złożenia hołdu Żołnierzom z niepodległościowego podziemia Polski.

Ponad 300 zawodników rywalizowało na dystansach 3, 10 oraz 22 km.

Ponadto w ramach Biegu Niezłomnych zorganizowano także wyścig dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W tym roku Urząd Gminy Hyżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem byli współorganizatorami tego wydarzenia.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

    26.08.2018 r. w Szklarach odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna za zebrane plony na placu przy Szkole Podstawowej. Po mszy świętej na ręce Wójta Gminy Hyżne – pani Krystyny Wojtyło, tradycyjnie przekazano chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Chleb przekazali Starostowie Dożynek, państwo Zofia i Dionizy Leśniak ze Szklar. Po ceremoniale przekazania chleba głos zabrała pani Krystyna Wojtyło – Wójt Gminy, która powitała wszystkich uczestników uroczystości, a wśród nich zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili: Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego – Antoni Ossoliński, Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – Bogusław Kotarba wraz z Radnymi, Prezes WZKiOR – Mieczysław Bochenek, Zastępca Prezesa WZKiOR – Stefania Michałek, Prof. Sylwester Makarski – Dziekan Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Rzeszowie, Komendant Komisariatu Policji w Tyczynie- komisarz Paweł Zawiślak, Jan Papież – reprezentujący Leśnictwo Szklary, poetka rodem z Hyżnego – pani Maria Bednarek z mężem, Prezes Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpatia – lek. med. Adam Młodziankowski z wiceprezesem Markiem Magdoniem.
Jak co roku w ramach odbywających się Dożynek, sołectwa Gminy Hyżne prezentowały pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich wieńców postanowiła przyznać wszystkim równorzędne nagrody. Ponadto uczestnicy uroczystości mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw m.in. ciast owocowych, kompotów, pierogów, pasztetów, gołąbków z ziemniakami, klopsików z zasmażaną kapustą, bigosu i wielu innych.
Wśród artystów na scenie gościły działające przy Szkole Podstawowej w Szklarach grupy taneczne – grupa „Wesołe Babuszki” – prowadzona przez p. Wiesławę Pieróg oraz „Grupa Tańca Towarzyskiego” prowadzona pod kierunkiem p. Pauliny Skarbowskiej. Ludową twórczość zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca “Hyżniacy” wraz z Kapelą, a p. Maria Bednarek reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przedstawiła zebranym kilka limeryków i zaśpiewała a capella bardzo emocjonujący wiersz pt: Przytulam suknię , który jest poświęcony „euro-sierotom”.
Ponadto uczestnicy Dożynek mogli odwiedzać specjalnie przygotowane na tą okazję stoiska zorganizowane przez p. Zofię Bębenek z Brzezówki prezentujące regionalne stroje ludowe, p. Genowefę Kotlarz z Grzegorzówki, gdzie można było podziwiać piękne hafty, p. Danutę Staszczak prezentującą autorskie obrazy, a także stoisko Nadleśnictwa Kańczuga reprezentowane przez p. Jana Papieża, oraz stoisko „Strefa Zdrowia” zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa, gdzie można było zrobić pomiar ciśnienia, glukozy oraz uzyskać specjalistyczne porady lekarskie.
Na zakończenie na scenie wystąpił zespół Bies Band z Przemyśla, a zaraz po nim odbyła się zabawa taneczna.

PODZIĘKOWANIE
Szczególnie podziękowania kierujemy na ręce sponsorów, którzy wsparli organizację tegorocznych Dożynek w miejscowości Szklary, a są nimi:
Pan Jacek Kotula – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Państwo Małgorzata i Marian Staszczak – Firma Miejscowy i Zamiejscowy Transport Drewna ze Szklar
Pan Czesław Szeremeta – Firma KARIMEG ze Szklar
Państwo Zofia i Dionizy Leśniak – Starostowie Dożynek
Pan Jan Papież i Robert Papież- Nadleśnictwo Kańczuga
Pan Piotr Krawiec – Multiagent Ubezpieczenia Dynów
Państwo Agnieszka i Karol Ożóg – Apteka w Hyżnem
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom za ofiarny gest, a wszystkim obecnym za przybycie.

  W dniu 30 czerwca i 1 lipca, gmina Hyżne świętowała 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tej ważnej rocznicy, odbyły się w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego.

W pierwszym dniu o godz. 15:00 ruszył VI Rajd Rowerowy. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a zwycięzcom składamy raz jeszcze serdeczne gratulacje!

Podczas imprezy odbyły się również rozgrywki piłkarskie na Orliku, zorganizowane przez KS Halo Hyżne. Łącznie rozegranych zostało 6 meczy z tego pięć: Rodzice vs Dzieci oraz jeden KS Halo Hyżne (drużyna dziewcząt) vs Ajak Węgry (drużyna Mażoretek).

KS Halo Hyżne świętował przy tym swoje pierwsze urodziny, składamy zatem serdeczne gratulacje Panu Prezesowi oraz wszystkim członkom klubu i życzymy wytrwałości, hartu ducha oraz wielu piłkarskich sukcesów!

Bardzo serdecznie dziękujemy grupie APLAUZ, za wszystkie pokazy, konkursy i zabawy dla dzieci, które odbyły się popołudniem! Miło było zobaczyć radość i szerokie uśmiechy naszych najmłodszych uczestników!

Sobotnie obchody zakończyły 2 koncerty zespołów: NipperBoy oraz MeGustar, a poprzedziły ich bardzo piękne występy naszych utalentowanych artystów, a mianowicie działającego przy GOK w Hyżnem Zespołu Tańca Nowoczesnego Sagat (gr. młodsza i starsza – obie prowadzone są przez p. Małgorzatę Florczak), Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Tanecznej w Hyżnem “Signum Dance” oraz Mażoretek z Ajaku na Węgrzech, które ćwiczą pod okiem pani Zsuzsanny Ragány.

Drugi dzień XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego rozpoczęła uroczysta Msza Święta z okazji 75 rocznicy śmierci gen. Wł. Sikorskiego, w której udział wzięli: Wójt Gminy Hyżne Krystyna Wojtyło wraz z samorządowcami i pracownikami Urzędu Gminy oraz licznie przybyli zaproszeni goście m.in. Poseł Parlamentu Europejskiego – Stanisław Ożóg, Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Wróblewska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Stanisław Kruczek, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego Antoni Ossoliński, Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji z Rzeszowa i Tyczyna oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Rzeszowa, Burmistrz Ajaku z Węgier Miklos Kerekes z delegacją, Przedstawiciele Zakarpacia na Ukrainie, Członkowie Orkiestry Dętej ze Słowacji, lokalna społeczność. Wojskową Asystę Honorową wystawił 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecne były również poczty sztandarowe OSP z Gminy Hyżne.

W ramach uroczystości pod tablicą upamiętniającą gen. Sikorskiego złożono kwiaty, a następnie odbyła się Akademia Patriotyczna – montaż słowno-muzyczny pt.” Generał Władysław Sikorski – bohater w walce o Niepodległość Polski” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem, przygotowana pod okiem p. Urszuli Krztoń i p. Edyty Ossolińskiej, po której  wystąpiły Mażoretki z Węgier oraz Orkiestra Dęta z Koszyc na Słowacji.

Drugi dzień obchodów zakończyła wspólna biesiada prowadzona przez p. Martę Tadlę i zespół „Chłopcy z Łazisk”, pokaz fajerwerków oraz dyskoteka pod gwiazdami.

P O D Z I Ę K O W A N I E

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy udzielili nam wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego, podczas Gminnych Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego – VI Rajdu Rowerowego. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do:

– Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego – p. Stanisława Kruczka

– Starosty Powiatu Rzeszowskiego – p. Józefa Jodłowskiego

– Delegacji 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Jarosławia

-Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

– Banku Spółdzielczego w Błażowej

-Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie

-Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

-Delikatesów Centrum z Hyżnego

Ponadto wyrazy wdzięczności należą się również:

– Jednostkom OSP z terenu Gminy Hyżne

-Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem

– Stowarzyszeniu Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem

-KS Halo Hyżne

– Zespołom i artystom, którzy swymi występami uświetnili tegoroczną imprezę

– wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania.

RELACJA VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=FGTiesrxvTQ

    W dniach od 03.07.2018 r. do 13.07.2018 r. w GOK w Hyżnem, odbyła się dwutygodniowa letnia półkolonia kulturalno-językowa. Zajęcia w języku angielskim, które prowadziły Jenny Yu Sum Chan z Hong Kongu oraz Vivian Chen z Taiwanu odbywały się w 2 grupach- odpowiednio dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy oprócz nauki i szlifowania języka angielskiego mieli również możliwość poznania tak odmiennej od naszej kultury azjatyckiej, głównie chińskiej. Ponadto podczas spotkań odbywały się edukacyjno-integracyjne gry, zabawy i quizy, prezentacje multimedialne, sytuacyjne scenki, pogawędki o zwyczajach Polski, Hong Kongu i Tajwanu i wiele innych aktywności, dzięki czemu mieliśmy nieco egzotyki w naszej gminie Hyżne.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszkom z organizacji AIESEC za wielkie zaangażowanie, kreatywność i pozytywną energię, którą zarażały

wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas w GOK w Hyżnem, wszyscy będą wspominać z uśmiechem na twarzy!

3 czerwca odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który został zorganizowany przy filii GOK w Nieborowie w ramach projektu “Moją siłą jest Rodzina”.

Wszystkim obecnym, a szczególnie dzieciom dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę!

Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, był częścią projektu pn. “Moją siłą jest Rodzina” i uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, jak również wsparcie ze strony instytucji, lokalnych organizacji i przedsiębiorców.

Składamy zatem najserdeczniejsze podziękowania na ręce:

Pana Stanisława Kruczka – Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego
Pana Józefa Jodłowskiego – Starosty Rzeszowskiego,
Pani Stanisławy Markiewicz – ze stacji paliw STANWIP w Hyżnem
Pana Henryka Flisa i Mariusza Rachwała z firmy Drewnotech
Pana Romana Cudo z firmy Budrol

Ponadto dziękujemy:
Akademii Rozwoju Społecznego
Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu „U Duszy” z Hyżnego
Firmie Chmielnik Zdrój
Firmie Lody Koral
Oraz Firmie Kosmetycznej SYLVECO – producentowi kosmetyków naturalnych z Łąki k/Rzeszowa – fundatorowi nagród

Wyrazy wdzięczności należą się również wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia, a szczególnie Paniom z KGW Nieborów, Strażakom OSP w Hyżnem oraz Policjantom z Komisariatu Policji z Tyczyna.

Mamy nadzieję, że działania, które wspólnie podjęliśmy przyniosły radość i wywołały moc uśmiechów wszystkich uczestników!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda