Relacje z wydarzeń2019-10-02T18:53:05+00:00

Relacje z wydarzeń

W dniu 3 czerwca 2019 r. został zorganizowany piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, z czego cieszymy się ogromnie! Na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji, m.in. bezpłatne dmuchańce, zabawy z nagrodami, giga bańki mydlane, malowanie buziek, pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieborowa oraz liczne występy artystyczne grup działających przy GOK:
Wśród młodych artystów wystąpili:
1. Zespół Pieśni i Tańca Mali Hyżniacy i Zespół Pieśni i Tańca Młodzi Hyżniacy – prowadzony przez p. Urszulę Wolanin
2. Uczniowie Ogniska Muzycznego: Zosia Ossolińska i Krzyś Sochacki pod kierunkiem p. Dariusza Ochwata
3. Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT – grupa starsza i młodsza – prowadzony przez p. Monikę Majkę
4. Uczniowie Studia Muzycznego: Gabrysia Pałac, Karol Sumara, Hubert Kociubiński, Andżelika Pluta, Madzia Kowal i Jakub Dobosz – pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla
5. Uczniowie Szkółki Wokalnej – pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla grupa młodsza VOCALOWERS, oraz solistki:P z gr. młodszej Paulina Wandas, a z grupy starszej Magdalena Rożek
6. Grupa teatralno-kabaretowa DylągSHOW z Dylągówki – prowadzona przez p. Łukasza Wróbla.

Serdecznie dziękujemy partnerom i sponsorom, którzy w różny sposób wsparli organizację tego wydarzenia:
• Panu Stanisławowi Kruczkowi – Wicemarszałkowi województwa podkarpackiego
• Panu Józefowi Jodłowskiemu – Staroście Powiatu Rzeszowskiego
• Panu Antoniemu Ossolińskiemu – Radnemu Powiatu Rzeszowskiego
• Pani Dorocie Leniard – Prezes Firmy Chmielnik Zdrój
• Delikatesom Centrum z Hyżnego
• Zakładowi Piekarniczemu U Duszy z Hyżnego
• Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieborowa
• Ochotniczej Straży Pożarnej z Hyżnego i Nieborowa
• Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z p. Magdaleną Budą oraz p. Józefem Sochackim na czele.

Na zakończenie odbył się festyn z muzyką na żywo. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólnie spędzony czas!

Dnia 9 marca 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem, odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii osób i wydarzeń związanych z walką o niepodległą Polskę.

Wśród przybyłych gości swoją obecnością zaszczycili:

Wojewoda Podkarpacki – dr Ewa Leniart

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – pan Stanisław Kruczek

Radny Powiatu Rzeszowskiego- pan Antoni Ossoliński

Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – dr Bogusław Kotarba wraz z radnymi i sołtysami

Pracownicy IPN Rzeszów : Dr Marcin Bukała, dr Piotr Szopa, dr Mariusz Krzysztofiński

Konferencję otworzył Wójt Gminy Hyżne Pan Bartłomiej Kuchta.

Następnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowali zgromadzonym 3 bloki tematyczne: dr Marcin Bukała wygłosił wykład na temat funkcjonowania placówki Armii Krajowej Hyżne, dr Piotr Szopa zaprezentował działalność sądowo-likwidacyjną Polskiego Państwa Podziemnego w Podobwodzie Armii Krajowej Rzeszów-Południe, a dr Mariusz Krzysztofiński poddał ku refleksji temat: „Laboratorium nowej władzy”. Kształtowanie systemu komunistycznego na Rzeszowszczyźnie w latach 1944–1945.

We wszystkich tych wystąpieniach, uczestnicy konferencji mieli możliwość poznać historyczne fakty oraz nazwiska i historie wielu osób związanych z gminą Hyżne lub jego bliską okolicą, zarówno tych niezłomnych bohaterów, którzy zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia jak również bezwzględnych oprawców, którzy z różnych powodów, dbając o własne interesy kolaborowali z okupantem, stosując tortury, a nawet mordując swoich rodaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy prelegentom, za przekazanie tych wszystkich ważnych informacji związanych niestety ze smutną i bolesną częścią historii tej ziemi. Dziękujemy za obecność wszystkim osobom przybyłym na konferencję.

7 marca 2019 r. Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie rozpoczął pan Wójt Bartłomiej Kuchta, który złożył wszystkim obecnym Paniom życzenia, wręczając równocześnie każdej Pani kwiaty. Kolejnym punktem programu był zaskakujący, niebanalny i profesjonalnie przygotowany występ grupy kabaretowo-teatralnej DylągSHOW, która działa przy filii GOK w Dylągówce pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla. Grupa przygotowała inscenizację słowno-muzyczną z dużą dawką zarówno humoru, jak i talentu pt. „Dzień Kobiet”, podczas której młodzież prezentowała zabawne skecze, piękne piosenki i nietuzinkowe układy taneczne – jednym słowem DylągSHOW dał piękny SHOW!

Po pełnym wrażeń występie, przyszedł czas na coś odprężającego mianowicie odbył się pokaz makijażu dziennego w wykonaniu Pani Marty Kwolek. Pani Marta to wizażystka, stylistka z dyplomem mistrzowskim, absolwentka Warszawskiej Akademii Wizerunku oraz – uważanej obecnie za najlepszą w Polsce – Pro Make up Academy w Warszawie. Obecnie prowadzi Studio Makijażu w Tyczynie i oczywiście ciągle doskonali swe umiejętności uczestnicząc w kursach i warsztatach makijażowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Uczestniczki warsztatów uzyskały wiele cennych porad co do stosowania kosmetyków oraz wykonywania makijażu dziennego.

Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród, a na każdą z Pań czekał dodatkowo specjalnie przygotowany upominek. Dziękujemy rzeszowskim drogeriom Madlen i Malina za ufundowanie kosmetyków.

Dziękujemy również wszystkim przybyłym Paniom, Młodzieży z grupy DylągSHoW z p. Łukaszem Wróblem na czele, p. Marcie Kwolek oraz oczywiście p. Wójtowi za to, że w miłej i radosnej atmosferze mogliśmy spędzić wspólnie ten wieczór!

Jednocześnie życzymy wszystkim Kobietom z okazji ich święta wszelkiej pomyślności i powodzenia w życiu osobistym, szkolnym i zawodowym!

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem nasz kraj odzyskał niepodległość.

Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 14:45 od odśpiewania hymnu państwowego oraz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Wł. Sikorskiego przy Szkole Podstawowej w Hyżnem. Następnie w pięknym orszaku, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, niosąc 30 metrową flagę państwową, uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny i mieszkańców Gminy Hyżne. Po nabożeństwie w Remizie OSP w Hyżnem odbyła się patriotyczna akademia, którą uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą p. Wojciecha Ogorzelca, prezentacja multimedialna pt.: „Drogi do niepodległości” oraz montaż słowno-muzyczny młodzieży z powstającej przy GOK grupy teatralnej pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla. Ponadto uczestnicy mogli oglądać wystawę prezentującą sylwetki osób, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości.

Ogromnie cieszymy się, że sala w hyżneńskiej Remizie wypełniona była po brzegi. Udział Państwa w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę.

Niech pamięć o Nich będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Impreza pn. Grecka fiesta- siesta została zorganizowana w ramach projektu „Wielka Grecka Przygoda”, który był realizowany w partnerstwie przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Nieborów „Horyzonat” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przy współpracy i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa.

Patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.

Celem projektu było poznanie i obcowanie mieszkańców gminy Hyżne, w tym dzieci i młodzieży, z kulturą i historią Grecji poprzez szereg innowacyjnych działań realizowanych w okresie od 31 lipca do 31 października 2018r

Bezpośrednimi Uczestnikami projektu była grupa dzieci i młodzieży z gminy Hyżne. W ramach projektu odbywają się warsztaty kulinarne, taneczne, twórcze.

Poprzez realizację projektu, chcieliśmy stworzyć młodzieży szansę do zaprezentowania jej artystycznej oraz pozaartystycznej działalności, a tym samym promować ich pozytywne i aktywne postawy. Dać im możliwość udziału w procesach rozwoju społecznego i indywidualnego poprzez rozwój dialogu międzypokoleniowego i integrację, podnosząc przy tym poczucie własnej wartości.

Kulminacyjny punktem projektu była impreza plenerowa Grecka fiesta – siesta, podczas której przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście, mieli okazję poczuć  choć trochę grecki klimat poprzez degustację greckiej kuchni oraz występy artystyczne uczestników projektu. Gwiazdą  wydarzenia był rodowity grek, który zawitał do nas z partnerką, zwycięzca greckiej edycji Tańca z Gwiazdami – Theodoris Paqnagakos. Gościem specjalnym był również Andrzej Grzebyk  polski zawodnik MMA wagi średniej – mistrz polskiej organizacji FEN, który również wystąpił  przed licznie przybyłą publicznością, prezentując sztuki walki.

 

15 września 2018r. w Hyżnem odbyła się impreza biegowa łącząca wysiłek fizyczny z doniosłym celem upamiętniania I złożenia hołdu Żołnierzom z niepodległościowego podziemia Polski. Ponad 300 zawodników rywalizowało na dystansach 3, 10 oraz 22 km. Ponadto w ramach Biegu Niezłomnych zorganizowano także wyścig dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W tym roku Urząd Gminy Hyżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem byli współorganizatorami tego wydarzenia.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

26.08.2018 r. w Szklarach odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna za zebrane plony na placu przy Szkole Podstawowej. Po mszy świętej, na ręce Wójta Gminy Hyżne – pani Krystyny Wojtyło, tradycyjnie przekazano chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Chleb przekazali Starostowie Dożynek, Państwo Zofia i Dionizy Leśniak ze Szklar. Po ceremoniale przekazania chleba głos zabrała pani Krystyna Wojtyło – Wójt Gminy, która powitała wszystkich uczestników uroczystości, a wśród nich zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili: Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego – Antoni Ossoliński, Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – Bogusław Kotarba wraz z Radnymi, Prezes WZKiOR- Mieczysław Bochenek, Zastępca Prezesa WZKiOR – Stefania Michałek, Prof. Sylwester Makarski – Dziekan Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Rzeszowie, Komendant komisariatu Policji w Tyczynie- komisarz Paweł Zawiślak, Jan Papież – Leśnictwo Szklary, poetka rodem z Hyżnego – Maria Bednarek z mężem, Prezes Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpatia – lek. med. Adam Młodziankowski z wiceprezesem Markiem Magdoniem.
Jak co roku w ramach odbywających się Dożynek, sołectwa Gminy Hyżne prezentowały pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich wieńców postanowiła przyznać wszystkim równorzędne nagrody. Ponadto Uczestnicy uroczystości mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw m.in. ciast owocowych, kompotów, pierogów, pasztetów, gołąbków z ziemniakami, klopsików z zasmażaną kapustą, bigosu i wielu innych.
Wśród artystów na scenie gościły działające przy Szkole Podstawowej w Szklarach grupy taneczne – grupa „Wesołe Babuszki” – prowadzona przez p. Wiesławę Pieróg oraz „Grupa Tańca Towarzyskiego” prowadzona pod kierunkiem p. Pauliny Skarbowskiej. Ludową twórczość zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Hyżniacy wraz z Kapelą, a p. Maria Bednarek reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przedstawiła zebranym kilka limeryków i zaśpiewała a capella bardzo emocjonujący wiersz pt: Przytulam suknię , który jest poświęcony „euro-sierotom”.
Ponadto Uczestnicy Dożynek mogli odwiedzać specjalnie przygotowane na tą okazję stoiska zorganizowane przez p. Zofię Bębenek z Brzezówki prezentujące regionalne stroje ludowe, p. Genowefę Kotlarz z Grzegorzówki, gdzie można było podziwiać piękne hafty, p. Danutę Staszczak prezentującą autorskie obrazy, a także stoisko Nadleśnictwa Kańczuga reprezentowane przez p. Jana Papieża, oraz stoisko „Strefa Zdrowia” zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa, gdzie można było zrobić pomiar ciśnienia, glukozy oraz uzyskać specjalistyczne porady lekarskie.
Na zakończenie na scenie wystąpił zespół Bies Band z Przemyśla, a zaraz po nim odbyła się zabawa taneczna.
PODZIĘKOWANIE
Szczególnie podziękowania kierujemy na ręce sponsorów, którzy wsparli organizację tegorocznych Dożynek w miejscowości Szklary, a są nimi:
Pan Jacek Kotula – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Państwo Małgorzata i Marian Staszczak – Firma Miejscowy i Zamiejscowy Transport Drewna ze Szklar
Pan Czesław Szeremeta – Firma KARIMEG ze Szklar
Państwo Zofia i Dionizy Leśniak – Starostowie Dożynek
Pan Jan Papież i Robert Papież- Nadleśnictwo Kańczuga
Pan Piotr Krawiec – Multiagent Ubezpieczenia Dynów
Państwo Agnieszka i Karol Ożóg – Apteka w Hyżnem
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom za ofiarny gest, a wszystkim obecnym za przybycie, mimo tak niesprzyjającej pogody.

W dniu 30 czerwca i 1 lipca, gmina Hyżne świętowała 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tej ważnej Rocznicy, odbyły się w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego.

W pierwszym dniu o godz. 15:00 ruszył VI Rajd Rowerowy. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a zwycięzcom składamy raz jeszcze serdeczne gratulacje!

Podczas imprezy odbyły się również rozgrywki piłkarskie na Orliku, zorganizowane przez KS Halo Hyżne. Łącznie rozegranych zostało 6 meczy z tego pięć: Rodzice vs Dzieci oraz jeden KS Halo Hyżne (drużyna dziewcząt) vs Ajak Węgry (drużyna Mażoretek).

KS Halo Hyżne świętował przy tym swoje pierwsze urodziny, składamy zatem serdeczne gratulacje Panu Prezesowi oraz wszystkim członkom klubu i życzymy wytrwałości, hartu ducha oraz wielu piłkarskich sukcesów!

Bardzo serdecznie dziękujemy grupie APLAUZ, za wszystkie pokazy, konkursy i zabawy dla dzieci, które odbyły się popołudniem! Miło było zobaczyć radość i szerokie uśmiechy naszych najmłodszych uczestników!

Sobotnie obchody zakończyły 2 koncerty zespołów: NipperBoy oraz MeGustar, a poprzedziły ich bardzo piękne występy naszych utalentowanych artystów, a mianowicie z działającego przy GOK w Hyżnem Zespołu Tańca Nowoczesnego Sagat (gr. młodsza i starsza – obie prowadzone są przez p. Małgorzatę Florczak), Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Tanecznej w Hyżnem „Signum Dance” oraz Mażoretek z Ajaku na Węgrzech, które ćwiczą pod okiem pani Zsuzsanny Ragány.

Drugi dzień XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego, rozpoczęła uroczysta Msza Święta z okazji 75 rocznicy śmierci gen. Wł. Sikorskiego, w której udział wzięli: Wójt Gminy Hyżne Krystyna Wojtyło wraz z samorządowcami i pracownikami Urzędu Gminy oraz licznie przybyli zaproszeni goście m.in. Poseł Parlamentu Europejskiego – Stanisław Ożóg, Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Wróblewska, Wice Marszałek Województwa Podkarpackiego – Stanisław Kruczek, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego Antoni Ossoliński, Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji z Rzeszowa i Tyczyna oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Rzeszowa, Burmistrz Ajaku z Węgier Miklos Kerekes z delegacją, Przedstawiciele Zakarpacia na Ukrainie, Członkowie Orkiestry Dętej ze Słowacji, lokalna społeczność. Wojskową Asystę Honorową wystawił 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecne były również poczty sztandarowe OSP z gminy Hyżne.

W ramach uroczystości pod tablicą upamiętniającą gen. Sikorskiego złożono kwiaty, a następnie odbyła się Akademia Patriotyczna – montaż słowno-muzyczny pt.” Generał Władysław Sikorski – bohater w walce o Niepodległość Polski” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem, przygotowana pod okiem p. Urszuli Krztoń i p. Edyty Ossolińskiej, po której wystąpiły Mażoretki z Węgier oraz Orkiestra Dęta z Koszyc na Słowacji.

Drugi dzień obchodów zakończyła wspólna biesiada prowadzona przez p. Martę Tadlę i zespół „Chłopcy z Łazisk”, pokaz fajerwerków oraz dyskoteka pod gwiazdami.

P O D Z I Ę K O W A N I E

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy udzielili nam wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego, podczas Gminnych Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego – VI Rajdu Rowerowego. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do:

– Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego – p. Stanisława Kruczka

– Starosty Powiatu Rzeszowskiego – p. Józefa Jodłowskiego

– Delegacji 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Jarosławia

-Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

– Banku Spółdzielczego w Błażowej

-Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie

-Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

-Delikatesów Centrum z Hyżnego

Ponadto wyrazy wdzięczności należą się również:

– Jednostkom OSP z terenu Gminy Hyżne

-Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem

– Stowarzyszeniu Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem

-KS Halo Hyżne

– Zespołom i artystom, którzy swymi występami uświetnili tegoroczną imprezę

– wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania.

3 czerwca odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który został zorganizowany przy filii GOK w Nieborowie w ramach projektu Moją siłą jest Rodzina”.

Wszystkim obecnym, a szczególnie Dzieciom dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę!

Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, był częścią projektu pn. „Moją siłą jest Rodzina” i uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, jak również wsparcie ze strony instytucji, lokalnych organizacji i przedsiębiorców.

Składamy zatem najserdeczniejsze podziękowania na ręce:

Pana Stanisława Kruczka – Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego
Pana Józefa Jodłowskiego – Starosty Rzeszowskiego,
Pani Stanisławy Markiewicz – ze stacji paliw STANWIP w Hyżnem
Pana Henryka Flisa i Mariusza Rachwała z firmy Drewnotech
Pana Romana Cudo z firmy Budrol

Ponadto dziękujemy:
Akademii Rozwoju Społecznego
Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu „U Duszy” z Hyżnego
Firmie Chmielnik Zdrój
Firmie Lody Koral
Oraz Firmie Kosmetycznej SYLVECO- producentowi kosmetyków naturalnych z Łąki k/Rzeszowa – fundatorowi nagród

Wyrazy wdzięczności należą się również wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia, a szczególnie Paniom ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Nieborów, Strażakom OSP w Hyżnem oraz Policjantom z Komisariatu Policji z Tyczyna.

Mamy nadzieję, że działania, które wspólnie podjęliśmy przyniosły radość i wywołały moc uśmiechów wszystkich uczestników!

OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE – Gen. Władysław Sikorski dla Niepodległej – piknik militarny w Szklarach

W weekend 22. i 23. czerwca i na stacji kolejowej Szklary – Tunel odbyły się kolejne wydarzenia w ramach projektu Opowieści Wąskotorowe 1904-2019. W sobotę Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem przygotował piknik militarny, którego motywem przewodnim była postać gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Generała broni, Premiera Rządu RP na Uchodźctwie, który całe swoje dzieciństwo i część młodości spędził w Hyżnem, chodząc tam do szkoły, nawiązując pierwsze przyjaźnie… Z tej okazji przygotowano mobilną wystawę prezentującą działalność polityczną i wojskową generała oraz rekonstrukcję przedstawiającą obóz wojskowy. Wydarzenie uświetniła swym występem Orkiestra Dęta z Dylągówki, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szklar przygotowały dla turystów i mieszkańców gminy poczęstunek w postaci wojskowej grochówki i regionalnego jadła. Nie lada atrakcją dla uczestników pikniku była grupa rekonstrukcyjna ze Szklar, która oddawała salwy z muszkietu. W drugi dzień Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie przygotował program nawiązujący do czasów powstania kolejki oraz jej twórców. Przed zgromadzonymi wystąpiła grupa teatralna T.G. Sokół z Dynowa. Aktorzy ubrani w stroje z epoki pokazali historię powstania kolejki i przedstawili ludzi, dzięki którym pomysł został zrealizowany. Ponadto pasażerów i zebranych gości doskonale bawiła kapela podwórkowa „Wysoczanie” z Wysokiej.

W dniu 30.06. 2019r. już po raz VII wystartował Rajd Rowerowy im. gen. Wł. Sikorskiego. W tym roku udział w rajdzie wzięło 59 uczestników. Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Podczas rajdu odbyło się również losowanie nagrody specjalnej tj. roweru górskiego, którego fundatorem jest PPUH Drewnotech Henryk Flis. Dziękujemy za wsparcie naszych działań!

Serdecznie dziękujemy Druhom z jednostek OSP z terenu gminy Hyżne na czele z prezesem Markiem Szczoczarzem i komendantem Janem Krowiakiem, za udział w obchodach 76. rocznicy śmierci gen. Sikorskiego oraz za pomoc przy zabezpieczeniu VII Rajdu Rowerowego im. gen. Wł. Sikorskiego.

BIESIADA CHŁOPSKA Z KULTURĄ W TLE POD HASŁEM „HYŻNEŃSKIE WESELE!”

I Dni Gminy Hyżne – 2-dniowe wydarzenie, które przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości również z naszego partnerskiego miasta Ajak na Węgrzech z czego ogromnie się cieszymy. Sobotnia odsłona „gminnego święta” rozpoczęła się na sportowo rozgrywkami na orliku, które zorganizował KS Halo Hyżne. Mecze rozpoczęły się już o godzinie 12:00, kiedy to do gry stanęły dzieci kontra rodzice. Następny bardzo emocjonujący mecz rozegrała drużyna dziewcząt z KS Halo Hyżne z Samorządowcami, w którym zwycięstwo odniosły dziewczyny. Ostatni mecz to finał rozgrywek o puchar HALO, w których zwyciężyła drużyna Tutti Frutti.
Druga część obchodów to wspaniałe show – Hyżne Talent Show 2019!
Zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury konkurs, którego głównym celem było:
• Znalezienie i promocja nowych talentów
• umożliwienie prezentacji swoich pasji i talentów na dużej scenie
• popularyzowanie działań artystycznych
• rozwijanie kreatywności i zainteresowań
• promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu
• wyłonienie najciekawszych osobowości wśród osób posiadających talenty i umiejętności.

Konkurs odbył się w 2 kategoriach wiekowych : I do 16 r. ż oraz II po 16 r.ż. Przystąpiło do niego łącznie 62 osoby, na co złożyło się 19 występów. Rangę konkursu z pewnością podniosły osoby zasiadające w jury, a byli to:
1) p. Maria Kula – przewodnicząca jury – przedstawicielka Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, koordynatorka wielu projektów, członkini wielu komisji oceniających konkursy przeglądy i festiwale na terenie województwa podkarpackiego
2) p. Maria Bednarek – pochodzi z Hyżnego, reprezentuje środowisko Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Aktywna działaczka kulturalna, poetka, autorka książek, śpiewaczka.
3) Delfina i Bartek – zdobywcy I miejsca w V edycji ogólnopolskiego programu Mam Talent, którzy swym pięknym występem zaingerowali Hyżne Talent Show 2019!

Ocena występów, jak przyznało szanowne Jury nie była łatwa. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom artystyczny. Po długich i gorących obradach przewodnicząca p. Maria Kula przedstawiła protokół.
Kategoria I:
I MIEJSCE: Paulina Wandas – śpiew
II MIEJSCE: Julia Jasińska – układ taneczno-akrobatyczny
III Miejsce: Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT
WYRÓŻNIENIE: Wiktor Dziak – śpiew

Kategoria II
I MIEJSCE: Monika Wróbel – śpiew
II MIEJSCE: Grupa Zumba Queens – taniec
III MIEJSCE: Duet – Magdalena Rożek i Katarzyna Rożek

Nagrodę za I miejsca w obu kategoriach ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, za co serdecznie dziękujemy p. dyrektorowi Markowi Jastrzębskiemu. Pozostałe nagrody ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim Uczestnikom życzymy dalszej pracy nad rozwijaniem swoich talentów i wielu sukcesów w przyszłości!
Na zakończenie konkursu ponownie wystąpił wspaniały duet akrobatyczny Delfina i Bartek. Dziękujemy im za obecność i pracę w Jury!
Pierwszy dzień Dni Gminy Hyżne zakończył się zabawa taneczną z zespołem CYKLON II!

Niedziela – drugi dzień „I Dni Gminy Hyżne” to Hyżneński Festiwal Kulturalno-Patriotyczny, którego tematem przewodnim była postać gen. Władysława Sikorskiego. Festiwal rozpoczął Wójt Gminy Hyżne pan Bartłomiej Kuchta witając przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciła p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Wśród uczestników festiwalu, publiczność mogła zobaczyć piękny i wzruszający spektakl przygotowany przez grupę dzieci i młodzieży przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Krztoń, opowiadający o życiu gen. Wł. Sikorskiego. Następnie p. Maria Bednarek, reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, zaprezentowała na scenie kilka autorskich utworów o tematyce patriotycznej, ekologicznej i miłosnej. Piękny pokaz dała grupa Mażoretek z Węgier, działająca pod kierunkiem p. Zsuzsany Ragany, a następnie odbył się energetyczny koncert Orkiestry Dętej z Dylągówki pod batutą p. Krzysztofa Ogorzelca. Kolejną uczestniczką festiwalu była młoda i utalentowana Magdalena Kowal, która zagrała na akordeonie. W festiwalu uczestniczył również p. Łukasz Wróbel, który jest instruktorem Magdaleny. Na zakończenie publiczność bawiła się podczas koncertów zespołu Rompey i Mateusza Mijala. W między czasie na scenie wystąpili również wyróżnieni i zdobywcy pierwszych 3 miejsc w obu kategoriach – uczestnicy konkursu Hyżne Talent Show 2019!
Zabawie towarzyszyła moc atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy, w postaci dmuchanych zamków, karuzeli, malowania twarzy oraz gier i zabaw z nagrodami, które były prowadzone przez 3 animatorki. Ponadto w strefie zabawy dla dzieci pojawiła się również wielka maskotka, z którą można było się pobawić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie bawiliśmy się z Dj Macio na dyskotece pod gwiazdami, a wcześniej wystrzeliliśmy w niebo piękne fajerwerki, które były zwieńczeniem tego gminnego święta! Zapraszamy za rok!

Festiwal to wydarzenie, które odbyło się dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem i Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem projektu, w ramach konkursu pn. „Wydarzenia Kulturalne”. Dziękujemy za wspieranie naszych działań.

Zdjęcia: Łukasz Wróbel

18 sierpnia 2019r. w Wólce Hyżneńskiej odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta Msza Św. dziękczynna. Następnie uczestnicy Dożynek przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Hyżne oraz w towarzystwie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z pięknymi wieńcami, udali się na plac przy Remizie OSP, gdzie odbyła się tradycyjna część obrzędowa, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną, a następnie część artystyczna wydarzenia. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek w tym roku pełnili P. Teresa Krzywonos i p. Stanisław Pałac. W roli konferansjerki wystąpiła p. Marta Tadla – aktorka teatralna rodem z Hyżnego. Na scenie wystąpili m.in. Kapela Ludowa Pogórzanie z Dynowa, Kapela Klika z Jawornika, ZPiT Mali Hyżniacy, Zespół Żmije. Na zakończenie wszyscy bawili się z zespołem Cyklon na zabawie tanecznej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek, a szczególnie paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Hyżneńskie, z panią sołtys Marleną Pleśniak i p. radną Anną Majchrowską na czele, strażakom z OSP Wólka Hyżneńska z p. Janem Krowiakiem na czele oraz wszystkim sponsorom, którzy w różny sposób wsparli to wydarzenie.

NARODOWE CZYTANIE 2019

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele (…)
Arturo Perez-Reverte

Tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która została objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury dnia 27 września.
Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osób z terenu gminy Hyżne, a wśród nich ks. Grzegorz Jakubik z Parafii Hyżne, dr Ewa Leniart –Wojewoda Podkarpacki, p. Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne, Radni, Sołtysi, Kierownicy jednostek administracyjnych Gminy Hyżne, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Członkowie Klubu Seniora Aktywni z p. Krystyną Majchrowską – Przewodnicząca na czele, Uczniowie Szkół oraz Mieszkańcy.

Pierwszym punktem programu był wkład uzupełniony prezentacją multimedialną wprowadzający uczestników do epoki pozytywizmu, który wygłosiła p. Katarzyna Szul – nauczycielka Szkoły Podstawowej.

Następnie oglądaliśmy piękną inscenizację w wykonaniu grupy Uczniów pod kierunkiem p. Marty Słomiany ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w ramach której odczytywane były również fragmenty nowel, bowiem na tegoroczny 8 już czytelniczy warsztat Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała 8 nowel-„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej; „Katarynka” Bolesława Prusa; „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza; „Orka” Władysława Reymonta; „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego; „Sachem” Henryka Sienkiewicza; „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Kulminacyjnym punktem programu było publiczne odczytanie noweli pt. „Dym” Marii Konopnickiej, której motywem przewodnim jest wzajemna miłość matki i syna. Czytanie rozpoczął gospodarz gminy p. Bartłomiej Kuchta, a następnie czytali:
p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki
p. Jacek Baran – Radny Gminy Hyżne
p. Krystyna Majchrowska – Przewodnicząca Klubu Seniora „Aktywni”
p. Karol Piękoś – Radny Gminy Hyżne
p. Agnieszka Rożek – Dyrektor Szkoły w Wólce Hyżneńskiej
p. Małgorzata Jamrozik – Kierownik Biblioteki Publicznej z Hyżnego
Anna Leniard – Uczennica Szkoły Podstawowej w Hyżnem

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli „Dym”, oczywiście z odciśniętą pieczęcią Narodowego Czytania 2019.

Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na najładniejszą okładkę noweli. Zwycięzcom gratulujemy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, którego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację Narodowego Czytania w GOK, a w szczególności:
• nauczycielom szkół podstawowych – Katarzynie Szul, Marcie Słomiany, Justynie Kawalec-Ossolińskiej, Joannie Głowiak, Łukaszowi Wróblowi;
• p. kierownik Biblioteki – Małgorzacie Jamrozik;
• p. kierownik GOPS – Katarzynie Rożek.

W tym roku Narodowe Czytanie w Gminie Hyżne odbyło się po raz pierwszy, jednak z pewnością nie ostatni. Dlatego już teraz zapraszamy Państwa za rok, na kolejną jego edycję.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda